Bestiář

autoři: © Vojtěch Šmajer, Pavel Heger, Pavla Hybská

Popálení sluncem

   Jako první tu máme popálení sluncem. Popálení sluncem je důsledkem přehřátí listu (nad 40 ºC). Následkem popálení postižená tkáň odumírá a dochází ke vzniku tzv. nekrotické skvrny. Tahle skvrna je typická a těžko zaměnitelná (např. s houbovou chorobou). Ochranou proti popáleninám je včasné a dostatečné zastínování, větrání, časté rosení a ochlazování okolí rostlin vodou. PoŠkozený list již není schopen regenerace a proto lze doporučit odstranění poŠkozené části listu. U druhů se silnými dužnatými listy pak lze doporučit zasypání řezné rány mletým dřevěným uhlím nebo jinou vysuŠující dezinfekcí.

Sluneční popáleniny

Svěšené listy (Phalaenopsis)

   Snad nejčastějším problémem při pěstování rostlin rodu Phalaenopsis je, že rostlina najednou svěsí listy. Příčin může být víc: nedostatečná zálivka, nevhodné umístění rostliny např. nad horkým radiátorem ústřeního topení, nevhodná (tvrdá) voda, atd. Nejčastěji to vŠak bývá poŠkozením kořenového systému. PříliŠ velkoryse zvolená velikost kultivační nádoby, v níž je vysýchací interval delŠí jak jeden týden, zálivka jeŠtě ne zcela proschlého substrátu nebo nevhodně zvolený substrát převážně s vysokým podílem rychle se rozkládajících organických složek jsou příčinou dlouhodobého přemokření substrátu, které významně zrychluje rozkladné procesy substrátu, snížuje jeho vzduŠnost, urychluje růst plísní a bakterií a to vŠe nakonec ničí kořenový systém rostlin. Pokud tedy u rostliny lze vyloučit nedostatečnou zálivku a výŠe zmiňované vysloveně nevhodné umístění doŠlo pravděpodobně k poŠkození kořenů a rostliny je vhodné co nejdříve přesadit k čemuž lze dopuručit následující postup:

1. vyjmeme rostlinu z květináče a očistíme od substrátu
2. prohlédneme kořeny, mrtvé kořeny odstraníme
3. je vhodné nechat rostlinu 1-2 dny zaschnout
4. zvolíme květináč stejné velikosti, nebo menŠí a důkladně ho vymyjeme
5. připravíme si následující substrát – raŠelina (nebo substrát pro orchideje), drcená kůra, polystyren nalámaný na kousky, dřevěné uhlí v poměru 1:1:1:1
6. na dno květináče dáme asi do výŠky 2- 3 cm nalámaný polystyren nebo dřevěné uhlí
7. rostlinu před zasazením namočíme do vlažné vody – lépe se potom manipuluje s kořeny
8. rostlinu zasadíme níž než byla v původně zasazena, ale spodní listy musí být nad substrátem, případné vzduŠné kořeny můžeme zavést do substrátu
9. doporučuji na substrát dát poduŠky mechu
10. z počátku je nutné opatrně zalévat a alespoň jednou denně rosit
11. nejpozději do 4 týdnů by se rostlina měla vzpamatovat

Zahnívání nových výhonů

   Zahnívání nových výhonů (na doprovodném obrázku rostlina rodu cymbidium) může mít několik příčin:

1. Zálivka kdy se voda dostane do paždí nových listů a při následném poklesu noční teploty pak dochází k zahnívání.

2. Nadměrná zálivka i spodem kdy začne hniloba od mladých kořenů a dostane se i do listového pletiva.

3. Bakteriální hniloba buďto ze staré zálivkové vody, nebo infekce sporami ze vzduchu. Od dvou předchozích se dá poznat typickým zápachem odumřelých částí. Ochrana : V prvních dvou případech razantní omezení zálivky a kontrola vhodné teploty. U bakteriózy odstranění již napadených částí a dostatečná desinfekce zbytku rostliny a substrátu. (Previcur, Euparen, Chinosol, hypermangan, dřevěné uhlí (jen na rány).

Zahnívání nových výhonů