Coelogyne Lindley 1821

autor: © Pavla Hybská, Pavel Heger
Rod Coelogyne má těžiště výskytu v jihovýchodní Asii od Indie až po souostroví Fidži. Na 150 epifitických i terestrických druhů patří dle původu do všech klimatických skupin tropických orchidejí, tj. mezi teplomilné, temperované a chladnomilné. Chcete-li dát vašim rostlinám tu nejlepší péči, je třeba znát přírodní podmínky výskytu pěstovaného druhu. Teplomilné druhy (jako například Coelogyne pandurata) nepotřebují narozdíl od chladnomilných (zastoupených Coelogyne cristata) zimní období klidu, tedy snížení teploty a omezení zálivky. Coelogyne mají jak nahloučené, tak i od sebe více vzdálené pahlízy nesoucí 1 až 2 listy. Vzpřímená nebo převislá květenství vyrůstají buď z vrcholu čerstvě vyzrálé pahlízy nebo z její báze. Mezi pěstiteli jsou nejčastěji rozšířené botanické druhy nenáročné na pěstování jako např. C. cristata, C. fimbriata, C. massangeana nebo C. pandurata.

Coelogyne cristata - návod na pěstování

Coelogyne cristata je snad nejčastěji pěstovaným zástupcem rodu (alespoň v ČR). Druh pochází z Himalájí a Jávy z nadmořských výšek od 1500 do 2600 m.n.m. Jak již bylo řečeno a jak oblast původu napovídá, jedná se o typického zástupce chladnomilných orchidejí. Roste na stromech porostlých mechem a výjímečně i na skalách. Pahlízy nesou dva úzké špičaté a až 20 cm dlouhé listy. Až 30 cm dlouhé Květensví se 3 - 10 bílými až 10 cm velkými květy se objevuje na bázi v předchozím vegetačním období naroslých pahlíz koncem období klidu, tj. od ledna do března.

Teplota – chladnomilnost předurčuje C. cristata k letnění na zahradě nebo na balkoně. Není-li přemokřená snese i menší mrazíky. V zimě nejlepší jsou nejvhodnější teploty v noci okolo 5°C a ve dne okolo 10°C.

Světlo – v létě po otužení (první dny zastínit a pomalu zvykat na vyšší intenzitu světla) ji lze ponechat na plném slunci. Rovněž v zimě potřebuje dostatek světla a proto jí nejlépe prospívá umístění co nejbliže u skla.

Zálivka – po odkvětu až do doby než je C. cristata přenesena ven, zalévejte minimálně, tedy pouze tak, aby se nesvrašťovaly pahlízy. Na zahradě pak stačí zalévat pouze jednou týdně a to ještě v případě déletrvajících veder a sucha. Pokud prší alespoň 1x týdně není nutné zalévat vůbec. V zimě při doporučovaných nízkých teplotách stačí zalévat 1x za tři až čtyři týdny. Když se objeví špičky květních stvolů zkraťte interval na 1x za 7 až 14 dní. Vždy je dobré, aby byl substrát vyschlý.

Hnojení – hnojit lze od jara do podzimu 1x za dva až tři týdny přibližně polovinou doporučené dávky hnojiva určeného pro orchideje nebo jinými běžně dostupnými hnojivy pro pokojové rostliny.

Přesazování, množení a substráty – protože se C. cristata hodně rozrůstá do šířky, sázíme ji do širokých a nízkých květináčů (misek). Přesazujeme v okamžiku když hrozí, že výhony budou přerůstat přes okraj. Doporučuji substrát následujícího složení – rašelina (substrát na orchideje), drcená kůra, dřevěné uhlí a kousky polystyrenu v poměru 0,5:1:1:1. Pokud to není zcela nezbytné rostliny nedělíme, po rozdělení může trvat delší dobu než se Coelogyne rozhodne znovu vykvést, v případě dělení dbáme na to, aby každá rostlina měla minimálně 4-5 olistěných pahlíz, čím více tím lépe.