Cymbidium Sw.

autor: © Pavla Hybská
Rod Cymbidium dnes čítá přibližně 50 terestrických a epifitických druhů včetně přechodových forem. Pochází z tropických a subtropických oblastí Asie. Pahlízy jsou většinou vejčité (někdy však zcela chybí), listy převážně zelené, dlouhé a řemenovité a květenství hroznovité. V závislosti na oblasti původu jednotlivých druhů pak cymbidia náleží do všech tří teplotních skupin, které u tropických orchidejí rozeznáváme. Od chladnomilných druhů pocházejících z Himaláje a horských oblastí Číny, přes temperované druhy až po teplomilné druhy tropických oblastí Asie. Převážně chladnomilné druhy pak daly vzniknout mnoha nádherným hybridům, jejichž hustá a bohatá květenství mají mimořádně dlouhou trvanlivost. A právě proto. že tato skupina má mezi pěstiteli daleko nejbohatší zastoupení, bude návod na pěstování věnován výhradně jim.

Teplota - v létě je nejlepší cymbidia letnit na zahradě, balkoně nebo alespoň někde na parapetu před oknem, takže se spokojíme s teplotami, které nám nabídne příroda. Venku cymbidia nechávám až do prvních mrazíků. V zimě doporučuji noční teploty od 5°C do 12 °C a denní teploty přibližně od 10°C do 18°C. Čím nižší teplota, tím je pomalejší vývin květenství. Při vyšších teplotách je nutné zvýšit osvětlení rostlin a zálivku. Krátkodobé výkyvy teplot nevadí.

Světlo - cymbidia mají vysoké nároky na světlo. V létě je po otužení (první dny je vhodné rostliny před přímým sluncem zastínit a pomalu zvykat) nechávám na plném slunci, nevadí pokud listy získají žlutozelený odstín, v zimě zase zezelenají. I v zimním období potřebují co nejlepší světelné podmínky.

Zálivka - cymbidia mají z orchidejí asi největší nároky na množství zálivky. Můžeme zalévat i do trochu vlhkého substrátu nebo počkáme až proschne. Doba vysychání substrátu je za parných letních dní 1-2 dny. V zimním období maximálně 5 dní. Pokud by byla doba vysychání zvláště v zimním období delší, je nutno se zamyslet nad složením substrátu nebo i nad velikostí květináče. Pokud jsou cymbidia umístěná na dešti je vhodné při déletrvajícím deštivém počasí je po jednom dni něčím přikrýt.

Hnojení - hnojím od jara do podzimu jednou za 14 dní a střídám dva typy hnojiv. Jednou hnojím běžným hnojivem na orchideje a podruhé hnojím hnojivem typu Krystalon plod a květ.

Přesazování, množení a substráty - Přesazujeme asi po 3 – 4 letech vždy na jaře po odkvětu. Nejvíce se mě osvědčil substrát následujícího složení – substrát na orchideje, kousky polystyrenu, drcená kůra a dřevěné uhlí v poměru 2:1:1:1. Velikost květináče volíme podle rychlosti růstu rostliny. Pokud zasadíme cymbidium do příliš velkého květináče a zjistíme, že neprospívá – je lepší přesadit do květináče menšího. Rostliny dělíme tak, aby každá část měla minimálně 3 olistěné pahlízy. Při dělení můžeme oddělit staré bezlisté pahlízy. Pahlízy dáme do igelitových sáčků nejlépe s namočeným mechem. Sáčky umístíme na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Když začnou pahlízy rašit můžeme je přesadit do květináčků. Do květu je dopěstujeme asi tak za 4 roky.