Dendrobium Sw. 1799

autor: © Pavla Hybská, Pavel Heger
Dendrobium je se svými více jak 1200 druhy druhým nejrozsáhlejším rodem orchidejové říše. Vyskytuje se od východní Indie dál na východ prakticky v celé Asii (na sever po Čínu), v Austrálii a na ostrovech v Tichém oceánu. Po katlejích je druhým nejčastěji pěstovaným rodem. Rod je charakterizován článkovitě dělenými (výjimečně jednočlánkovitými), jako by rákosovitými, sympodiálně přirůstajícími pahlízami různých velikostí a tvarů, rostoucími epifyticky nebo litofyticky. Vzpřímené nebo převislé květenství vyrůstá buď z vrcholu pahlízy (D. biggibum), z jejího boku (D. aggregatum) nebo se drobné skupinky květů vyvíjejí z jednotlivých kolínek vyzrálé pahlízy (D. nobile, D. loddigesii). Květy vydrží na rostlině 1 den nebo i několik měsíců. Podmínky pro kultivaci není možné vzhledem k rozsáhlosti a variabilitě rodu souhrnně popsat. Obecně lze ale nejčastěji pěstované rostliny rozdělit na dvě základní skupiny: teplomilné (D. biggibum a jeho hybridy) a chladnomilné až temperované (D. nobile a jeho hybridy).

Dendrobium biggibum Lindley 1852

častěji označované synonymem Den. phalaenopsis
Druh pochází ze severní Austrálie a Nové Guineje. Má článkovitě dělené, neopadavé a ztloustlé pahlízy, z jejichž vrcholu vyrůstá bohaté květenství trvanlivých květů. Nepřeberné množství kultivarů poskytuje pestrou škálu barev.

Teplota – tento typ dendrobií je teplomilný, takže doporučuji celoročně pěstovat při denních teplotách okolo 22°C – 25°C (mohou být i vyšší). Noční teploty by pak neměli klesnout pod 16° C, protože by mohlo dojít k opadu listů i na nových pahlízách.

Světlo – rostliny vyžadují větší intenzitu světla než phalaenopsisy. Před poledním sluncem je však vhodné přistínění.

Zálivka – Den. biggibum má větší nároky na zálivku než phalaenopsisy, avšak i v zde je vhodné vyčkat se zálivkou až substrát mírně vyschne.

Hnojení – hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro orchideje v doporučených intervalech a koncentracích.

Přesazování a substráty – rostlinám vyhovuje spíše stísněný prostor menších květináčů a proto přesazujeme vždy, až když se rostliny nevejdou do nádoby. Možný substrát je rašelina, drcená kůra, nalámaný polystyren a dřevěné uhlí v poměru 1:1:1:1.

Dendrobium nobile Lindley 1830

Tento ve sbírkách často zastoupený chladnomilný druh nížinných i horských lesů jihovýchodní Asie má článkovitě dělené ztloustlé opadavé pahlízy. Po skončení období klidu vyrůstají z jejich kolínek krátké květní stopky nesoucí 2 – 3 květy.

Teplota – dendrobium nobile a jeho hybridy patří k chladnomilným orchidejím. V létě je vhodné vynést rostliny ven na zahradu nebo balkon a nechat je venku do prvních mrazíků, které rostlina, pokud je suchá, bez problémů přečká. V zimě je nejlepší umístění v prostoru, kde je 5 – 15°C, čím míň tím líp.

Světlo – od května rostlinám vyhovuje mírné přistínění a od poloviny srpna pak plně osluněné místo. Rovněž v období klidu potřebují rostliny co nevíce světla.

Zálivka – v létě v období vegetace často zaléváme. Po ukončení růstu zálivku postupně omezíme. V zimě zaléváme minimálně. Suchá a chladná perioda je základem pro bohatou násadu květů. Po objevení nových výhonků na bázi vyzrálých pahlíz začneme více zalévat a můžeme i zvýšit teplotu.

Hnojení – hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro orchideje, doporučenou dávku můžeme snížit na polovinu.

Přesazování, množení a substráty – přesazujeme vždy, když je substrát v květináči zetlelý nebo se rostlina do něj už nevejde. Možný substrát je rašelina, drcená kůra, nalámaný polystyren a dřevěné uhlí v poměru 0,5:1:1:1. Množit můžeme dělením trsů při přesazování nebo malými rostlinkami tzv. keiki, které se vytvářejí na starších pahlízách. Dále lze množit nařezáním starých opadaných pahlíz na kousky tak, aby bylo kolínko uprostřed. Řízky napícháme do vlhkého rašeliníku a volně překryjeme mikrotenovým sáčkem tak, aby byl prostor pod ním alespoň minimálně větrán. Řízky je třeba pravidelně rosit a kontrolovat, zda-li se neobjevuje plíseň.