Odontoglossum H.B.K.

autor: © Pavla Hybská, Pavel Heger
Rod Odontoglossum dnes čítá přibližně 60 převážně epifitních druhů. Těžiště výskytu rodu je v horských lesích severní časti And ve Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru a Peru v nadmořských výškách od 1400 do 3500 metrů. Tyto přírodní stanoviště dávají tušit, že se v převážné většině jedná o druhy roustoucí v chladných až temperovaných podmínkách s vysokou vzdušnou vlhkostí a nižšími nároky na světlo. Rostliny vytváří pahlízy nesoucí 1 až 3 listy. Vzpřímená (občas převislá) květenství vyrůstají z pažlí lístků na bázi dozrávajících pahlíz a počty květů se pohybují v závislosti na druhu od několika až po stovku. Rod Odontoglossum je již více jak 150 let používán k mezirodovému křížení s blízce příbuznými rody jako Oncidium, Cochlioda nebo Miltonia. Hybridy těchto rodů jsou běžně dostupné v našich zahradnických prodejnách. Pro rod Odontoglossum a tyto hybridní rostliny je vytvořen následující návod na pěstování.

Teplota – v letním období se mě nejvíce osvědčilo letnění rostlin na zahradě (balkoně nebo za oknem, případně alespoň umístit u otevřeného okna), takže se opět spokojíme s teplotami, které nám příroda nabídne. V zimní období doporučuji denní teploty v rozmezí 12°C – 18° C a noční teploty 8° - 15°C. Krátkodobé výkyvy teplot nevadí.

Světlo – v letním období doporučuji umístění na polostinném místě s ranním nebo pozdně odpoledním slunečním svitem. V zimním období jsou ideální co nejlepší světelné podmínky.

Zálivka – v letním období zaléváme vždy po vyschnutí substrátu (v horkých letních dnech k tomu může dojít již po 2 dnech, v chladnějších dnech cca do 5 dnů ), pokud jsou rostliny ještě po 5 dnech hodně vlhké nebo mokré, doporučuji výměnu substrátu nebo rostliny zasadit do menšího květináče. V případě, že máme rostliny na zahradě je dobré mít je pod stříškou, která brání přemáčení substrátu v období déletrvajících dešťů.

Hnojení – od dubna do září hnojíme rostliny hnojivem pro orchideje 1x za dva týdny

Přesazování, množení a substráty – rostliny přesazujeme zhruba po 2 – 3 letech, květináče volíme přiměřené, ne moc velké. Vhodný je substrát následujícího složení – rašelina (nebo substrát pro orchideje, menší kousky polystyrenu, menší kousky drcené kůry, menší kousky dřevěného uhlí, případně můžeme předat ještě perlit – v poměru 2:1:1:1:0,5. Radím rostliny zbytečně nedělit, občas tento zásah nesnášejí moc dobře. Pokud dělíme, tak jen velké rostliny – rozdělit na díly s minimálně 5 olistěnými pahlízami.

Květní stvol obvykle roste z paždí delšího listu na nové pahlíze. U oncidíí doporučuji nestříhat květní stonek po odkvětu, někdy z něj může vyrůst další větvička z květy, ale děje se to méně často než u phalaenopsisů.