Cattleya Lindley

autor: © Pavel Heger
Cattleye patří mezi pěstiteli k nejoblíbenějším. Způsob jejich pěstování bývá často používán pro srovnání s ostatními druhy orchidejí. Cattleye a jejich hybridy převážně s rody Brassavola, Epidendrum, Laelia nebo Sophronitis jsou dostupné ve velkém možství barev, tvarů, typů a velikostí. Jsou to epifity s většinou válcovitými pahlízami zakončenými jedním nebo dvěma pevnými kožovitými a většinou tmavězelenými listy. Křehké silné kořeny jsou pokryty velamenem. Rod pochází z Latinské Ameriky, kde bylo doposud popsáno přes 50 druhů.

Světlo patří při pěstování Cattleyí k nejdůležitějším faktorům. Po celý rok totiž Cattleye potřebují dostatek rozptýleného světla. V létě je třeba rostliny chránit před přímým sluncem obzvláště v poledních hodinách. V bytech je nejvhodnější umístit rostlinu na východní nebo západní okno. V případě jižní orientace je nutné v letních měsících přistínění. Není-li během zimních měsíců možné zabezpečit rostlinám dostatek světla je důležité snížit teplotu a výrazně omezit zálivku.

Teploty by se měly optimálně pohybovat v létě okolo 23°C přes den a okolo 15°C přes noc a v zimě pak ve dne kolem 18°C a v noci okolo 14°C. Obecně lze žluté a oranžové hybridy považovat oproti ostatním barevným formám za teplomilnější. Rosliny bílé, červené a růžové snesou v zimě i poklesy teplot k 10°C. Semenáčky mohou být celoročně pěstovány při vyšších teplotách. Pro dospělé rostliny jsou důležité až 15°C rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Teploty překračující 30°C rostliny tolerují v případě zvýšené vzdušné vlhkosti a přistínění.

Zálivka - substrát dospělých rostlin by měl mezi jednotlivými zálivkami vyschnout, abychom předešli možnému poškození kořenového systému. Naproti tomu semenáčkům spíše vyhovuje substrát trvale mírně vlhký. V zimním období je pak vhodné zálivku výrazně omezit. Vlhkost pak může v závislosti na teplotě a ročním období kolísat mezi 50 - 80%. Pro zálivku je doporučována měkká nejlépe dešťová voda, aby se předešlo nežádoucímu zasolování substrátu a následně nutnosti častějšího přesazování.

Hnojení je obecně doporučováno v období růstu a dostatku světla jednou za 14 dní poloviční koncentrací hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Při vyzrávání pahlíz pak hnojivem s vyšším osahem fosforu a draslíku. V zimním období je pak možné hnojení zcela vynechat.

K přesazování se obvykle přistupuje ve chvíli, kdy rostlina již přerůstá květináč nebo v případě, kdy je již substrát rozložený a doba pro jeho vyschnutí se výrazně prodloužila. Nejvhodnější období pro přesazení je za situace než z plazivého oddenku začnou vyrůstat nové kořeny. S dělením trsu je vhodnější počkat až do chvíle, kdy má rostlina více jak 6 dospělých pahlíz, tak aby při rozdělení vznikly dvě části o 3 - 5 dospělých pahlízách. Jako nejvhodnější a v našich podmínkách nejdostupnější se jeví hrubý kůrový substrát složený z důkladně propařené borové kůry, polystyrenu, keramzitu, molitanu a sušeného rašeliníku. Směs je možné ještě doplnit kousky dřevěného uhlí.Velikost květináče pro přesazení by měla být taková, aby ho za přibližně dva roky rostlina zcela vyplnila. Řez na oddenku zasypejte drceným dřevěným uhlím, odstraňte odumřelé kořeny a zasaďte na kraj květináče do vlhkého substrátu tak, aby nové výhony směřovali do středu květináče. Přesazenou rostlinu zpočátku spíše roste než zalévejte.