Phalaenopsis Blume 1825

autor: © Bedřich Kyselka, Pavla Hybská, Pavel Heger
Tento vandoidní rod zahrnuje přes 50 epifyticky (vyjímečně litofyticky) rostoucích druhů. Domovinou rodu je tropická Asie počínaje východní Indií a dosahující přes Filipíny až do severní Austrálie. Druh se vyznačuje monopodiálním růstem a pevnými, kožovitými až sukulentními listy. Z paždí listů vyrůstá květenství s několika nebo i stovkou květů. Rostliny mají nízké nároky na světlo, ale vysoké na teplo. Díky široké škále dostupných hybridů s výše popsanými nároky a dlouhou dobou květu, patří tyto rostliny právem k nejoblíbenějším orchidejím pěstovaným v bytě. Obzvláště pak jsou vhodné pro začátečníky. V mezirodové hybridizaci se nejčastěji používá křížení s rodem Doritis.

Teplota - phalaenopsisy rostou nejlépe při denních teplotách 24 - 26°C a nočních 16 – 20°C. Pro indukci květů koncem léta držte noční teploty po dobu tří až čtyř týdnů kolem 15°C. Rostliny snášejí i teploty do 35°C. Je zde však možnost popálení listů. Při nedodržení nízkých nočních teplot kvetou mimo zimní období, což není v domácích podmínkách problém.

Světlo - rostliny vyžadují nižší intenzitu světla. Na jaře a v létě mírné přistínění. Při nedostatku světla rostliny vytvářejí úzké dlouhé listy a málo kvetou. V zimě při nedostatku světla opadávají poupata. Je možné rostliny přisvětlovat teple bílou nebo speciální zářivkou.

Vlhkost a zálivka - relativní vlhkost 60 – 70% jen těžko dosáhneme, ale v bytě dobře rostou i při nižší relativní vlhkosti. Phalaenopsisy mají rády stálou mírnou vlhkost substrátu. Při stále mokrém substrátu a chladnu přijde rostlina o kořeny. Přihnojujeme jednou za 14 dní běžnými hnojivy jako Floran, Harmavit, Vegaflor v koncentraci 1 ml na litr. V létě až 1.5 ml na litr. V zimě nehnojíme. Zaléváme pokud možno děšťovou vodou.

Přesazování - Používáme plastové květináče, na dno dáme drcený polystyren jako drenáž. Velikost květináče volíme dle množství kořenů. Použijeme speciální substrát pro orchideje ale zbavíme jej prachu přes síto 2 x 2 mm. Přesazujeme od jara do léta, když rostlina začne růst a tvořit nové kořeny. Přesazujeme jednou za dva roky nebo každoročně podle stavu rostliny a substrátu.

Odstřihávání odkvetlých stonků
Rostliny rodu Phalaenopsis jsou schopné kvést na jednom stonku opakovaně nebo se na něm mohou vytvořit mladé rostlinky nazývané "keiky". Má-li po opadu posledního odkvetlého květu stonek stále zelelený (nezaschlý) vrcholový pupen, lze stonek ponechat nezastřižený. Je totiž možné, že stonek dál začne přirůstat a z nově narostlé části znovu vykvete nebo se na vrcholovém pupenu vytvoří již zmiňovaná keiky. Je-li vrcholový pupen zaschlý nebo je stonek příliš dlouhý, rozvětvený či nevzhledný lze odstřihnout odkvetlou část za třetím očkem. Před tím se ale pěčlivě ujistěte, že některé z kolínek odstřihávané části nemá náznak stonku nebo alespoň hrbolek. V takovém případě stonek ustřihněte nad ním. Tento postup lze většinou několikrát opakovat, ale doporučit to lze pouze jednou. Rostlina se totiž kvetením vysiluje a žádná další sada květů již není tak bohatá a velká jako ta první.

Keiki a jejich další pěstování
Někdy se na rostlinách rodu Phalaenopsis začnou místo poupat tvořit mladé rostlinky (keiki). Keiki je vhodné oddělit až ve chvíli, kdy mají alespoň 3 listy (nebo víc) a 3 až 5 kořenů dlouhých přibližně 5 cm. Keiki zasadíme do malých květináčků s vrstvou drenáže. Substrát – rašelina, na jemnější kousky drcená kůra, polystyren nalámaný na malé kousky a dřevěné uhlí také nalámané na menší kousky – poměr 1:1:1:1 – substrát je vhodné propařit v mikrovlné troubě.